Fotowoltaika cieszy się niesłabnącą popularnością. Wszystko dzięki jej walorom środowiskowym oraz ekonomicznym. Z użytkowaniem tej formy pozyskiwania energii nie wiążą się bowiem żadne emisje. Ponadto konstrukcje fotowoltaiczne mogą sprawić, że rachunki za prąd spadną do bardzo niskiego poziomu. W poniższym artykule uwaga zostanie poświęcona konstrukcjom umożliwiającym korzystanie z fotowoltaiki. Zapraszamy do lektury!
Jak przebiega montaż?
Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne powinna mieć charakter uniwersalny. W ten sposób można dopasować ją do absolutnie każdej aranżacji. Otwory montażowe powinny wykluczać, a przynajmniej minimalizować w okolice zera ryzyko powstania błędów montażowych. Konstrukcja, na której zamontowane zostaną panele powinna także uwzględniać ewentualne zmiany na dowolnym etapie inwestycji. Zmiana rozmiaru panelu o kilka milimetrów w dowolną stronę powinna być w zupełności możliwa.
Dużo zależy od rodzaju dachu, na jakim montowane będą konstrukcje fotowoltaiczne. Jeśli mówimy o dachu skośnym, kąt nachylenia konstrukcji musi być równy kątowi nachylenia dachu. W ten sposób można uzyskać największą wydajność montowanej na konstrukcji instalacji. W takim kącie najłatwiej o pochłanianie promieni słonecznych.
W procesie konstrukcji uwzględnia się także strony świata. Najbardziej optymalnym wyborem jest (w większości przypadków) kierunek południowy. To właśnie z tej strony pada najwięcej promieni, które można przekształcić na energię.
Co warto wiedzieć o konstrukcjach naziemnych?
Fotowoltaikę można także montować na ziemi. Właśnie wtedy najbardziej przydatna jest powłoka Magnelis. Mieszanka cynku, magnezu i aluminium znacząco zwiększa odporność na korozję i starcie. Najoptymalniejszym kątem ich nachylenia jest 25 lub 30 stopni i takie właśnie rozwiązania są najczęściej oferowane. Konstrukcje naziemne rekomenduje się zwłaszcza w przypadkach, w których montaż na dachu nie jest możliwy. Zazwyczaj wynika to z jego małej powierzchni lub położenia sprawiającego, że przez większość czasu pozostaje zacieniony.
Konstrukcje naziemne cechuje także inny materiał. Musi on uwzględniać wiatr, czy podmokłość gleby, na które nie są narażone konstrukcje przeznaczone na dachy. Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne montowane nie ziemi nie wymagają także wchodzenia na dach w celu konserwacji. Jest to niewątpliwy atut logistyczny.
Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne – gdzie zamówić?
Jednym z przedsiębiorstw świadczących usługi tego rodzaju jest IVENDO Solar. Pod adresem https://ivendosolar.pl/ można poznać całość oferty tej firmy. Wycena budowy jest automatyczna, zatem nie ma mowy o żadnych manipulacjach ceną. Konstrukcje IVENDO wykonywane są ze stali z powłoką Magnelis zwiększającą jakość instalacji. Ponadto firma IVENDO może pochwalić się szeregiem cenionych na fotowoltaicznym rynku uprawnień. Wśród nich warto wymienić:
- EN 1090 pozwalające na wykonywanie konstrukcji ze stali i/lub aluminium
- spełnienie rygorystycznych wymogów normy PN-EN ISO 9001:2015 dotyczącej zarządzania jakością
- uprawnienie do oznaczania swoich wyrobów znakiem CE. Oznacza to spełnienie wymogów, jakie Unia Europejska stawia w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia oraz przyjazności dla środowiska naturalnego